Ka Belgias on energiasäästlik ehitus suundunud massiturule

Aare

Ka Belgias on energiasäästlik ehitus suundunud massiturule

PostitusPostitas Aare » 19 Dets 2013, 08:52

Meelis Linnamägi poolt viimati avaldatud artiklis on järjekordselt juttu soojustagastuvast ventilatsioonist.
Peale artikli avaldamist sain Meeliselt kirja:

Vaatan, et keeletoimetaja on veidi liiale läinud lausete muutmisega. Näiteks on avaldatud järgmine tema poolt muudetud lause: "Hoones sees aga tõmbab ventilatsiooni soojustagasti väljapuhutavast õhust soojuse välja ning lisab selle täiendavalt sissepuhutavale õhule." Minu lause ei olnud tõesti ehk kõige ladusama sõnastusega, ent tehniliselt ehk veidi mõistlikum. Keeletoimtaja lause on aga tehniliselt naljakas. Soojustagasti ei tõmba soojust kuidagi aktiivselt kuskilt välja, vaid soojusenergia liigub soojustagasti suurel sisepinnal konduktsiooni teel soojemalt kehalt külmemale. Teised parandused olid küll asjakohased.

Märkus oli asjakohane ja edastasin selle ka meie keeletoimetajale.

Aare

Re: Ka Belgias on energiasäästlik ehitus suundunud massituru

PostitusPostitas Aare » 19 Dets 2013, 08:54

Kiiresti reageeris Meelise kirjake ja saatis omapoolse vastuse Ene:

Aitäh asjakohaste tähelepanekute eest. Mina olen siin see tädi Maali, kes püüab asja insenerikaugetele inimestele selgemaks teha, sest meie lehekülg ei ole mõeldud eelkõige asjatundjatele. Olen ju ise ka tehnikakauge mammi, nii et pean selle asja ka endale puust ja punaseks tegema. „Soojusenergia liigub soojustagasti suurel sisepinnal konduktsiooni teel soojemalt kehalt külmemale” on kindlasti selgem kui esmane lause, aga kui konditsiooni ka eesti keeles lahti saaks seletada, oleks veel eriti hea.
Palun vabandust, kui olen liiale läinud. Kahe peale saame äkki päris hea tulemuse?:)

Jällegi saime targemaks!

Aare

PostitusPostitas Aare » 19 Dets 2013, 08:58

Asjakohane dialoog jätkus ja Meelise järjekordne vastus:

See on väga hea, et tekst mitme peale ikka selgemini arusaadavamaks muutub.
Konduktsiooni ehk soojusjuhtivuse teel toimub soojusenergia ülekanne soojustagasti seinte tahkes aines: väljatõmmatava soojema õhuga kanali seinad soojenevad ning juhivad selle soojusenergia alumiiniumi või polükarbonaadi (materjal, millest soojusvaheti kanalite seinad tehtud on) molekulide soojusliikumise teel kanaliseina teisele poolele, kus voolab sissepuhutav värske külm õhk.
Õhukanali tahked seinad saavad õhult kui gaasilt soojusenergiat ja annavad teisel pool seina õhule soojusenergiat konvektsiooni ehk soojusülekande teel, mille käigus erineva temperatuuriga osakesed segunevad omavahel, andes üle ka vastava soojuse.
Aga sellist pikka füüsikaloengut ei ole muidugi vaja artiklisse panna. Asja mõte on aga selles, et konduktsioon ja konvektsioon on füüsikalised nähtused, mis ei vaja toimimiseks lisaenergiat. Seetõttu ongi kaasaegsed ventilatsiooni soojustagastid väga suure efektiivsusega, suutes otseselt sellele protsessile energiat kulutamata tagastada kuni 95% õhu soojusenergiat. Energiat kulub neis ventilatsiooniagregaatides vaid õhu liikuma panekuks ventilaatorite abil, mistõttu nende COP on tänapäeval 14-15. COP ehk coefficient of performance näitab seda kui palju kWh soojusenergiat me saame tagasi ühe kulutatud kWh elektrienergiaga. Kulutades 1 kWh elektrienergiat soojustagastiga ventilaatoritele, on võimalik tagasi saada kuni 15 kWh soojusenergiat. Pole paha, või mis? Parimad soojuspumbad näiteks saavutavad COP-ks vaid 4-5.

Aga ehk võiks selle lause selguse mõttes sõnastada hoopis nii: "Hoones sees aga soojeneb sissepuhutav õhk veel täiendavalt ventilatsiooni soojustagastis väljatõmmatavalt õhult saadud soojusenergia abil. "

See selgitus on küll väga pikk, kuid igati põhjalik ja peaks andma jällegi meile täiendavaid teadmisi.

Aare

PostitusPostitas Aare » 19 Dets 2013, 09:04

Nüüd, kus olid asjad selgeks räägitud postitas Meelis veel ka viimase oma arvamuse:

Ma arvan, et tädi Maalit ei maksa alahinnata. Eesti inimesed on kõrgelt haritud ja saavad aru küll kui vaid soovivad. Aga muidugi, selgitama peab populaarselt ja huvitavalt. Raha säästa soovivad aga kõik, seega energiasäästuteemast arusaamiseks peaks enamusel soov olema.
On väga tänuväärne, et olete oma kodulehel selle teema koduomanikele selgitamiseks üles võtnud!

Juhin teie tähelepanu Meelise viimasele lausele ja kutsun järjekordselt kõiki aktiivsemalt osalema tõstatatud teemade aruteludes!!!

Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline