PostitusPostitas endel » 27 Jaan 2014, 13:57
Tahtsin oma eelneva jutuga viidata sellele, kui erinevad on olnud eelnevatel põlvkondadel võimalused ja ka teadmised energiasäästlikust kodu ehitamisest.
Ongi täna raske head nõu anda, kuidas kodu energiakulusid vähendada, kui on teada, et avatud energiabörsil on kõik energiahinnad börsihindade sõltuvuses.
Kui tõusevad fossiilsete(nafta, gaas, kivisüsi jne.)kütete börsihinnad, tõusevad vastavalt turunõudluse muutusele ka kohalikud küttehinnad(puit, turvas jne.)
Taastuvate kütete(tuul, päike, hüdro jne.) hinnad sõltuvad aga nende tehnoloogiate arendamise komponendist. Lisaks kõigele aga püüavad ka poliitikud hindasid mõjutada maksude lisamisega, teades et energiasõltlased oleme kõik, eriti meie kliimavööndis Põhjamaal.Teistes riikides, eriti Skandinaavias püütakse energiahindasid kontrolli all hoida moodustades energiatoomiseks ja jaotuseks ühistuid, mis ärilistest põhimõtetest lähtudes on efektiivsemad ning ressursisäästlikumad poliitikute(riik) poolt juhitud organisatsioonidest. Meie väiksuse puhul on aga raske konkurentsil põhinevat energiavõrgustiku kujundada.
Seega sõltumegi naaberriikide energiapoliitikatest, mis meie majanduse arengule on aga rasked kanda.Oluline on ka teada, et kõik küttesüsteemid amortiseeruvad inimpõlve jooksul ning meie tarkus on taibata energiathnoloogiate muutusi ning sellest tulenevaid säästuvõimalusi. Oluliseks pean ka meie kodu mugavuse näitajad, eelkõige toatemperatuuri ja kütmise sagedust oma katlamaja või muu küttesüsteemi kasutusel. Minule näiteks meeldib toatemperatuur kuni 19 kraadi, tütrele aga 23 kraadi, sealt aga tuleb oluline küttekulude suurus(iga kraad suurendab küttekulusid 5%).
Hea oleks omada kodu , mida saab kütta erinevate kütteliikidega sõltuvalt börsihinnast(näit elekter,puit,päike)
Kuid kõik kogemused on arutlemist väärt. Nagu minu eelnevast näitestki nähtub sõltub maja küttesüsteemi valik kohalikest oludest ning hoone arhitektuurilisest lahendusest. Oluline on ka see, et hoone puhul on kõigi pereliikmte energiasäätlik käitumine oluline parema tulemuse saavutamiseks. Üheks kavaluseks on ka kaasata pere erinevaid liikmeid eneriakulude(elekter,soojus, vesi) arvestusel. Minul näiteks tegeleb kulude arvestusega muusikaõpetajast abikaasa ning vastavalt tema kriitikale(suurenenud kulud) reageerin mina säästmeetmete valikul.