Kuidas jõuda väärika tulemuseni?

Leo Filippov

Kuidas jõuda väärika tulemuseni?

PostitusPostitas Leo Filippov » 26 Veebr 2013, 18:07

Head kaasamõtlejad!
Eesti Vabariik 95 on tähistatud ja silmapiirile kerkis meile oluline tähtpäev - Eesti Vabariik 100 aastat.
Veel on piisavalt aega, et kavandada oma riigi väärika juubeli väärikat tähistamist. Erinevaid ideid on juba kuulda olnud ja nende hulgas ka Viimsi koolilaste algatus istutada 100 tamme pargid. EKKÜ keskjuhatus peab seda väärt mõtteks, et süveneda ja sisulisi lahendusi otsima hakata. Teeme avalikkusele ja asjatundjatele ettepaneku süveneda täie tõsidusega koolilaste ettepanekusse, et üheskoos leida kõikjal Eestis, kus algatus omaks võetakse, parimad võimalused ja lahendused väärika loodusliku tänusümboli rajamiseks. Sisuliselt rajaksime tänupargid või tänupuistud neile, tänu kellele on meil olemas ja jätkuvalt saab olema eesti keel ja meel, riik ja oma kodukoht.
Tamm puuliigina on eestlaste kultuuriruumis sümboliseerinud tugevust, püsivust, kestvust, põlvkondade ühendajat.
Tammisele emapuule ehitatud laevad on kandnud eestlasi merede taha ja toonud ka koju tagasi. Sageli on valitud kodupuuks või pühaks hiiepuuks just tammepuu. Samas on meil väärikaid ja vastupidavaid puuliike teisigi. Eesti kliimavõõtmes võivad tammede kõrval vähemalt 500 - 700 aastasteks põlispuudeks kasvada mitmed puuliigid, kui neile selline võimalus ainult antakse. Eesti maastikes on seni alati näha olnud püsivaid põlispuistusid, kas siis maarahva hiiemetsana, haritud inimeste poolt rajatud parkidena, tarkade ja hoolivate peremeeste kodumetsana või riigi poolt kaitstava põlismetsana.
Kõnekas on ka 2013. aasta, kui pärandkultuurile pühendatud aasta moto - Pärijata pole pärandit. EKKÜ keskjuhatus soovib leida algavas protsessis oma toetavat rolli. Teadvustame piisavate eelduste loomise vajadust, selleks et hea tahtega rajatavad tänupuistud ka püsima jääks. Mõttevahetuse alustamiseks mõned küsimused.
1. Mida teha, et idee elluviimisel kujuneks rajatud puistust püsiväärtus järgmistele põlvkondadele?
2. Mis hoiaks tänupuistust eemal juhuslikud, hoolimatud saama- ja kirvemehed?
3. Väga oluline on puistu asukoha õige valik, selleks et tagada rõõmuga ja tänuga rajatud puistu püsima jäämine aastasadade jooksul.
Seega, kuidas edasi?

Leo Filippov, EKKÜ keskjuhatuse liige, diplomeeritud metsainsener

endel

Re: Kuidas jõuda väärika tulemuseni?

PostitusPostitas endel » 27 Veebr 2013, 12:36

Saan õieti aru, et 100 tamme pargi idee on mõeldud uute parkide rajamiseks, mis on seotud maa, planeeringu,rajamise, hilisema hoolduse ning 100 kaasneva murega.
Kuidas aga läheneda olemasolevatele parkidele, mille vanus on 100 ja rohkem aastat?
Kas vanade parkide uuendus või puude korrastus ei oleks olulisem tänaseid võimalusi arvestades ning ka jõukohasem?
100 tamme parkide rajamine sobiks ehk uusasumitesse(Viimsi) või siis planeeritavatele rekreatsioonialadele(Kiviõli slaalomikompleks)
Minule kui mesinikule on südamelähedasemad aga hoopis mesilastele sobivad puistud-pargid(pärn)
Kas tammikute rajamisel on oluline ka mullastik ning muu looduskeskkond?
Istutasin oma maja lähedusse ka neli tamme kakskümmend aastat tagasi,
mõttega igale pereliikmele üks.Nüüd on lapsed oma kodud rajanud ning neljast tammest on kasvama jäänud kaks.
Kas ka tammed oskavad inimeste mõttekäike jälgida?
Endel

Aare

Re: Kuidas jõuda väärika tulemuseni?

PostitusPostitas Aare » 21 Mär 2013, 12:45

Head kolleegid!
Leo ja Endli mõtete jätkuks tahaksin öelda, et mõlemal on igati õigus.
Esmalt on tõesti vaja selgitada, kus rajada uus park või allee, kus aga säilitada olemasolev. Selgitamist loomulikult vajab ka milline pinnas on konkreetsele puuliigile sobivam.
Istutasin 1975 aastal oma suvemaja juurde kaks põhja tamme, mis olid siis väikesed vitsakesed. Nüüd on tegemist tõesti juba suurte puudega. Pinnas on väga savine ja paistab, et ega hästi ka puule ei meeldi, sest juurestik tahab vägisi maapinnale tõusta. Samuti ei arvestanud ma istutamisel, et kunagi on ju need vitsakesed juba puud ja nõuavad normaalset vahemaad teistest puudest ja ehitustest.
Seega kutsun kõiki kaasa mõtlema ja häid ettepanekuid tegema, kuidas saaksime oma kodukohta veelgi kaunimaks muuta.
Tegusat kaasamõtlemis!

ootaja
Postitusi: 1
Liitunud: 04 Juul 2014, 19:33

Re: Kuidas jõuda väärika tulemuseni?

PostitusPostitas ootaja » 04 Juul 2014, 19:43

Eestlane olla pagan. Kui talle meelde tuletada ja anda usk tagasi et üks koht on ka eestlase jaoks olemas, kus loodus tema igat sorti palveid kuulda võtab..ja ehk täidabki .See on tamme hiis! kÜLLQP SAAB NEID HIISI SIIS PALJU OLEMA JA neid ei peagi rajama võib-olla enam kampaania korras. Aga algatuseks üks võimas võiks olla ka kampaaniakorras .https://www.youtube.com/watch?v=pN7E5df_43k


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron